Interprets

The Upsetters

V roce 1968, po definitivním odchodu od Coxsona Doda, zakládá Lee Scratch Perry vlastní label "Upsetter". A pro realizaci svých zvukových vizí sestavuje dokonalé hudební těleso, jehož význam pro jamajskou hudbu dokládá sáhodlouhý seznam nahrávek a hitů, kde tato studiová kapela figuruje.

více
Rita Marley

Rita Marley - hlavní sboristka the Wailers, žena a láska Boba Marleyho, matka, je jaksi stranou pozornosti ve srovnání se slavným manželem a některými jejich potomky. Přesto má za sebou velmi úspěšnou dráhu profesionální vokalitky a slušnou řádku alb ve své diskografii.
A protože interpreti o kterých píšeme na Roots-reggae.cz byli doposud pohříchu výhradně muži, je na čase splatit tento genderový dluh. A kde jinde začít, než u paní Králové :)

více
Kiddus I

Nepříliš známého vokalistu se zvláštním jménem Kiddus I si určitě vybavíte ve studiové scéně z Rockers při nahrávání podmanivé písně Graduation In Zion. Protože Rockers je - alespoň co se týká roots reggae music - film filmů, inspiroval nás mimo jiné k malému pátrání po informacích o tomto opomíjeném talentu.

více
Bunny Wailer

O Bobovi (ač ve zkratce) i o Peterovi jsme v této rubrice už psali, tedy z trojlístku zakládajících členů The Wailers nám zbývá Bunny Wailer, vlastním jménem Neville O'Riley Livingston, narozený 10. dubna 1947. Bunnyho otec Thaddius "Taddy" Livingstone přicestoval do Kingstonu ve stejné době jako Bobova matka Cedella, otevřeli spolu rumový bar a taky se jim narodila dcerka Pearl Livingston. Bunny a Bob pak spolu vyrůstali jako nevlastní bratři.

více
Leroy "Horsemouth" Wallace

Jistě si vzpomínáte na sympaťáka s koňským úsměvem v hlavní roli kultovního snímku Rockers (cože?, že by tyto stránky navštívil někdo, kdo to neviděl alespoň pětkrát?). Vysmátý bubeník Leroy "Horsemouth" Wallace se narodil v roce 1950 v Kingstonu, ve čtvrti Rose Town, a základy hudebního vzdělání získal, stejně jako mnoho dalších průkopníků reggae, na Alpha Boy's School.
více
Peter Tosh

Peter Tosh, vlastním jménem Winston Hubert McIntosh (19. října 1944 – 11. září 1987) zásadní postava jamajské reggae scény - zpěvák, skladatel, kytarista a rastafarián. Spolu s Bobem Marleym a Bunnym Wailerem založili legendární The Wailers, je autorem a spoluautorem nesmrtelných písní jako "Get up, stand up", "4 hunderd years", "Stop That Train", ale i sólových pecek jako "Legalize It", "Downpressure man", "Equal rights" a mnoho dalších. Vinikající je též předělávka "Johnny B. Goode" od Chucka Berryho.

více
Burning Spear


Burning Spear, rodným jménem Winston Rodney Godfrey se narodil 1.3. 1945 ve farnosti Saint Ann na Jamajce, stejně jako Bob Marley, nebo Marcus Garvey. Ti oba měli vlastně na něj nemalý vliv.
Politický aktivista Marcus Garvey především na jeho filozofii a postoj k emancipaci afrických obyvatel karibiku, Bob Marley pak v praktickém smyslu, když mu doporučil studio One Coxsona Dodda. Godfrey se podle doporučení zařídil a nakonec u Dodda nahrál své první dvě desky "Burning Spear" a "Rocking Time".

více
Bob Marley

Bob Marley tu prostě zastoupen být musí, ačkoliv na českých stránkách je mu věnováno dosti pozornosti, a my nemůžeme už k tomu říci nic moc nového.
Tedy alespoň zde uvedeme několik základních dat, a hlavně odkazy na stránky, kde si o něm můžete přečíst daleko více.

více
Jacob Miller

Jacob Miller se narodil se v Mandeville, na Jamajce 4. května 1952 rodičům Joan Ashmanové a Desmondu Elliotovi. V osmi letech se přestěhoval do Kingstonu, kde vyrůstal se svými prarodiči. Jako mladík trávil čas ve zkušebnách, studiích a soundystémech, včetně populárního Studia One Clementa Dodda.

více
Gregory Isaacs

Gregory Anthony Isaacs (15. července 1951, Kingstone, Jamajka - 25 října 2010, Londýn, Anglie) Známý též jako Cool Ruler nebo Lonely Lover.
Už jako mladík se stal Isaacs veterán z talentových soutěží, které se pravidelně konaly na Jamajce. V roce 1968 debutoval nahrávkou Another Heartache v duetu s Winstonem Sinclairem natočenou pro producenta Byrona Lee.


více
Max Romeo

Max Romeo, vlastním jménem Maxwell Livingston Smith, se narodil 22. listopadu 1947, v St. D'Acre, farnosti St. James, na Jamaice. Ve 14 letech odešel z domova a pracoval na třtinové plantáži ve farnosti Clarendon, jako čištič zavlažovacích příkopů, v 18 letech však vítězí v místní talentové soutěži. Podnícen tímto úspěchem se stěhuje do Kingstonu s cílem prosadit se v hudební branži.

více