Rastafari

Grounation III: Herb in the babylon aneb kdo sází a kdo sklízí


Je půlka listopadu, příroda se pozvolna ukládá k zimnímu spánku, úroda je bezpečně uložena v sýpkách a pole zorána pro příští rok či oseta ozimem, a my můžeme s dýmkou u kamen v chalupě meditovat o tom jak se ta sklizeň vlastně povedla.

Já bych se tady chtěl ale zamyslet spíše nad tím kde a za jakých podmínek proběhla, co vlastně bylo sklizeno a kdo že měl z té sklizně největší podíl. Narážím tu na trend indoorového pěstování (a to zcela bez souvislosti s nedávnými raziemi v growshopech - to je otázka justiční demagogie).

Rubrika:

Grounation II: Burn down the Babylon


V minulém Grounation jsme se zabývali otázkou návratu do pravlasti a významem osobností Marcuse Garveyho a Haileho Selassie. V tomto vydání se zaměříme na další zásadní prvek rastafariánství - motiv svaté války proti babylonu.

Rubrika:

Grounation: Jak to máme s rastafariánstvím?


Jak to vlastně máme s rastafariánstvím? Milujeme reggae, nosíme dready a naše hadry se honosí etiopskými barvami, mnozí roots reggae - čili rastafariánskou hudbu - hrajeme. Jsme zapálení rastové (záleží-li na tom vůbec), nebo je to jen póza, která je produktem zábavního průmyslu, a my tak vlastně podporujeme kritizovaný "babylon"? To jsou otázky, kterými se chci zabývat v tomto pojednání.

Rubrika:

Haile Selassie


Jeho Císařská Výsost, Haile Selassie I., Jah Rastafari, Pán pánů, Král králů, 225. následník trůnu Šalamounova, výtězný Lev Judejský se narodil jako (Ras) Lidž Tafari Makonnen 23.7. 1892 v Ejersa Goro v západní Etiopii. Jeho otcem byl velmož (rás) Makonnen Wolde-Mikael Gudessa z rodu králů, jenž odvozoval svůj původ od legendárního krále Šalomouna a královny ze Sáby. Matka Ješimebet Alí, ač také aristokratického původu, nepocházela z vládnoucího amharského etnika (odtud prý pramenila jeho shovívavost k jiným etnikům v říši).

Rubrika:

Marcus Garvey


V roce 1887 se narodil ve farnosti St. Ann na severní straně Jamajky Marcus Mosiah Garvey (tamtéž se nerodil i Bob Marley nebo Burning Spear). Velice nadaný a vnímavý mladík miloval knihy a nebyl mu lhostejný osud černých obyvatel karibiku. Zasvětil svůj život studiu a vytrvalému boji za svobodu utlačovaných bratří a sester; jeho snem bylo jejich navrácení do pravlasti za atlantikem. Poté co dokončil základní školu v St. Ann, učil se u svého sečtělého strýce a v roce 1910 opustil ostrov a vycestoval na Kostariku, kde kromě práce na banánové plantáži získával zkušenosti jako redaktor deníku La Nationale. Žurnalistice se věnoval i v Panamě a v Evropě, když v roce 1912 odcestoval do Londýna, kde studoval právo a filozofii.

Rubrika:

Subscribe to RSS - Rastafari