Roots Reggae

Povídání o Nyahbinghi

Nyahbinghi je jak známo rytmický fundament roots reggae. Jaký byl jeho vznik a vývoj? Jak je řečeno na webu OneLove.cz, tento termín pochází z oblasti Jižní Ugandy a Severní Rwandy a vztahuje se ke kultu královny - bohyně Kitami, která přijala jméno Nyahbinghi a podle legendy vlastnila posvátný buben s magickým zvukem.více
Stručná historie Roots Reggae

Roots Reggae není jen hudební žánr, ale též výrazný prvek Rastafariánství a kultury s ním spjaté. Jejich společné kořeny tedy musíme hledat už v době Marcuse Garveyho a počátků kulturního obrození afrických obyvatel karibiku.


více
Stručná historie Roots Reggae II

Rytmus je pro africkou hudbu rozhodující element a nyahbinghi je hybnou silou reggae. Příběh nyahbinghi začíná v ulicích západního Kingstonu u chlapíka jménem Oswald "Count Osssie" Williams. Tento mladý mladík se snad s bubínkem narodil a brzy po tom, co se s matkou v roce 1940 přestěhovali do hlavního města, se přidává k vznikajícímu hnutí rastafari. Hledá způsob, jak oživit dlouhá rastafariánská rokování, a nalézá jej u komunity Burruů.

více


Omlouváme za případné chyby, nepřesnosti, nedejbože dezinformace. V takovém případě uvítáme připomínky na mailu:

cpt.zzed@roots-reggae.cz.

JMS je ryze neziskový projekt, do něhož jsme jako kapitál vložili svůj čas (kterého nikdy není dost) a nadšení (snad ne bláhové). Chcete-li přispět relevantní informací, článkem, zajímavostí, či odkazem, pište na výše uvedený mail.